En alemany, quina diferència hi ha entre utilitzar el doble infinitiu o el participi passat?


Resposta 1:

Es pot produir un doble infinitiu en alemany per diverses raons.

1. amb un verb modal

Els verbs modals funcionen amb l’infinitiu d’un altre verb:

Present:

Ich ins insinuarà Kino Gehen. = Vull anar al cinema.

Ha de trobar un llibre. = Ha de trobar un llibre.

Passat simple:

Volia anar al cinema. = Volia anar al cinema.

Havia de trobar un llibre. = Va haver de trobar un llibre.

.

Els mòduls també poden funcionar en perfecte present:

Ho volia. = El volia.

El somni és gemusst. = Ella va haver de (fer-ho).

Si hi ha un altre verb amb el modal en present perfect, s'invoca un infinitiu doble:

Volia anar al cinema. = Volia anar al cinema.

Havia de trobar un llibre. = Va haver de trobar un llibre.

Per raons òbvies, és més fàcil utilitzar passat simple, que és el que passa la majoria de les vegades.

.

2. amb els verbs lassen, sehen i, de vegades, hören i helfen. Aquests verbs funcionen amb altres verbs en forma d’infinitiu, semblants als modals.

Present: Ell la deixa anar. = Ell la deixa anar.

Passat simple: La va deixar anar. = La va deixar anar.

Present perfecte: ell la va deixar anar. = La va deixar anar. (Ell l'ha deixat anar.)

Actual: et veig ballant. = Et veig ballar.

Passat simple: et vaig veure ballar. = Et vaig veure ballar.

Present perfecte: et vaig veure ballar. Et vaig veure ballar. (T'he vist ballar.)

Amb hören i helfen, de vegades s’utilitza el patró normal del participi passat.

La vam sentir parlar. o la vam sentir parlar.

= Els vam sentir parlar. (Els hem sentit parlar.)

Ens va ajudar a dormir. o ens va ajudar a dormir.

= Ens va ajudar a dormir. (Ens ha ajudat a dormir.)

.

Així doncs, bàsicament, un doble infinitiu passa quan un verb modal —o un verb especial que actua com un verb modal (concretament, lassen, sehen, hören, helfen) —és perfecte en present (o passat) i funciona amb un altre verb.

.

Per cert, si alguna vegada heu traspassat l’ordre de les paraules (d’una conjunció subordinant, per exemple), el verb conjugat s’enfila cap al darrere del infinitiu doble.

Jo tenia els cabells tallats.

= Tinc els cabells tallats. ("Vaig deixar els cabells tallats.")

Em sento millor perquè m’he tallat els cabells.

= Em sento millor, perquè em vaig tallar els cabells.

Hauria d’haver-ho fet.

= Hauria d'haver-ho fet.

No estava segur de si ho hauria d’haver fet.

= No estava segur de si ho hauria d’haver fet o no.


Resposta 2:

En la majoria dels casos, Perfekt o Plusquamperfekt es formen amb una forma de sein o haben i el participi passat del verb principal (Partizip II des Vollverbs).

Però de vegades el participi passat se substitueix per un infinitiu. Això es diu Ersatzinfinitiv o “substitut de l’infinitiu” en anglès (a vegades es coneix com a “infinitiu doble en els temps perfectes”).

Quan feu servir l’Ersatzinfinitv en lloc de Partizip II? Si s’utilitza el verb principal conjuntament amb certs altres verbs.

Ersatzinfinitiv o “infinitiu substitut” és

  • obligatori amb els verbs modals: realment no se'ns permetia menjar durant 18 hores (no * permès). Ho havia de fer (no * havia de) no podia fer complir (no * amb habilitat). En realitat havia volgut venir (no * volia), però aleshores no funcionava obligatòriament amb necessitat: ja no necessitava venir (no * s'utilitzava). marxar, veure: la vam sentir discutir al costat (de vegades la vaig sentir). Vaig deixar el trasllat a casa (de vegades? a l'esquerra). La vam veure conduir lluny (de vegades? vista).